RS/FL
DS/FL/
A.net/FL
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Miramar High School Track & Field and Cross Country - Miramar, Florida
you RUN the place
3601 Sw 89th Avenue, Miramar, Florida, 33025, United States
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Steven Evans
Photos (
0
)
View
Videos (
0
)
View
News (
1
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2014 / 2015 - (1 articles)
All News
Search
2015 Results - Miramar Relays
Published by
DyeStatFL.com
Apr 5th 2015, 4:10pm
Comments
Miramar Relays
- Mar 28, 2015
Ansin Sports Complex, 10801 Miramar Blvd., Miramar, FL, US, 33025
Timing/Results by:
Half-mile Timing - Gainesville - FL
« Filter Results by Team: »
American Heritage
Archbishop McCarthy
Boyd Anderson
Coconut Creek
Miami Jackson
Miami Killian
Miami Northwestern
Miramar
Pembroke Pines Charter
Sebastian River
South Dade
Western
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
1600m
|
3200m
|
110h
|
300h
|
4x100m
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Sprint Medley 2,2,4,8
|
Distance Medley
|
Shot
|
Discus
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
1600m
|
3200m
|
100h
|
300h
|
4x100m
|
4x200m
|
4x400m
|
4x800m
|
Sprint Medley 2,2,4,8
|
Distance Medley
|
Shot
|
Discus
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Gibson, Torrance
12
American Heritag
11.09
nwi
1
10
2
Horne, Jr
09
Miramar
11.09
nwi
1
8
3
Bootle, Dicaprio
11
Miami Killian
11.19
nwi
1
6
4
Durante, Jovon
12
Miramar
11.49
nwi
1
5
5
Smith, Jeremiah
12
Boyd Anderson
11.50
nwi
1
4
6
Davis, Ian
09
Western
11.53
nwi
1
3
7
Schwartz, Anothny
09
American Heritag
11.61
nwi
1
2
8
Harper, Chris
12
Sebastian River
12.11
nwi
1
1
Mens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Horne, Jr
09
Miramar
11.16
nwi
1
2
Bootle, Dicaprio
11
Miami Killian
11.24
nwi
3
3
Durante, Jovon
12
Miramar
11.32
nwi
1
4
Smith, Jeremiah
12
Boyd Anderson
11.43
nwi
1
5
Harper, Chris
12
Sebastian River
11.52
nwi
3
6
Gibson, Torrance
12
American Heritag
11.63
nwi
2
7
Schwartz, Anothny
09
American Heritag
11.65
nwi
2
8
Davis, Ian
09
Western
11.66
nwi
4
9
Gruber, Jonathan
11
Western
11.82
nwi
4
10
Monroe, Tydarius
12
Boyd Anderson
11.83
nwi
2
11
Watson, Terry
11
Miramar
11.95
nwi
3
12
Valentine, Jake
11
Western
12.09
nwi
3
13
Oscar, Steven
11
Sebastian River
12.16
nwi
1
14
Rae, Anthony
11
Archbishop McCar
12.22
nwi
3
15
Findley, Matthew
12
Boyd Anderson
12.32
nwi
2
16
Leon, James
11
Western
12.50
nwi
1
17
Coward, Kendarius
09
Boyd Anderson
12.80
nwi
4
18
Rodriguez, Luis
09
Western
12.87
nwi
4
19
Sutherland, Andre
11
Boyd Anderson
13.71
nwi
1
--
Toledo, David
11
Archbishop McCar
DNS
nwi
2
--
Chambers, Jason
09
Sebastian River
DNS
nwi
2
--
Salaya, Jonathan
10
Archbishop McCar
DNS
nwi
1
--
Campbell, Tyson
09
American Heritag
DNS
nwi
4
--
Evans, Steven
10
Miramar
DNS
nwi
3
--
Surtain, Patrick
10
American Heritag
DNS
nwi
4
--
Simmon, Denzel
09
Archbishop McCar
DNS
nwi
3
--
Parks III, Anthony
10
Sebastian River
DNS
nwi
2
--
Clarke, Jaret
11
Pembroke Pines C
DNS
nwi
4
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bootle, Dicaprio
11
Miami Killian
21.89
nwi
1
10
2
Gibson, Torrance
12
American Heritag
22.05
nwi
1
8
3
Horne, Jr
09
Miramar
22.65
nwi
1
6
4
Schwartz, Anothny
09
American Heritag
22.91
nwi
1
5
5
Lee, Phillip
11
Boyd Anderson
23.04
nwi
1
4
6
Davis, Ian
09
Western
23.77
nwi
1
3
7
Nappier, Connie
11
Pembroke Pines C
23.88
nwi
1
2
8
Gruber, Jonathan
11
Western
24.29
nwi
1
1
Mens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Gibson, Torrance
12
American Heritag
22.76
nwi
1
2
Bootle, Dicaprio
11
Miami Killian
22.93
nwi
2
3
Horne, Jr
09
Miramar
23.02
nwi
3
4
Schwartz, Anothny
09
American Heritag
23.30
nwi
3
5
Nappier, Connie
11
Pembroke Pines C
23.79
nwi
1
6
Davis, Ian
09
Western
23.85
nwi
2
7
Lee, Phillip
11
Boyd Anderson
23.93
nwi
2
8
Gruber, Jonathan
11
Western
23.94
nwi
1
9
Watson, Terry
11
Miramar
24.20
nwi
1
10
Harper, Chris
12
Sebastian River
24.71
nwi
3
11
Brown, Brian
12
Boyd Anderson
24.84
nwi
3
12
Oscar, Steven
11
Sebastian River
25.02
nwi
1
13
Hill, Dequion
11
Boyd Anderson
25.35
nwi
2
14
Thornton, Avery
09
Boyd Anderson
25.36
nwi
2
15
Valentine, Jake
11
Western
25.69
nwi
2
16
Serrano, Jorge
12
Western
25.83
nwi
2
17
Leon, James
11
Western
26.05
nwi
3
18
Findley, Matthew
12
Boyd Anderson
26.48
nwi
3
--
Evans, Steven
10
Miramar
DNS
nwi
1
--
Wilson, Marco
10
American Heritag
DNS
nwi
3
--
Jackson, Zachary
10
Sebastian River
DNS
nwi
3
--
Smith, Louis
11
Sebastian River
DNS
nwi
1
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Willis, Paul
12
Boyd Anderson
49.81
1
10
2
Laguerre, Lenny
12
Boyd Anderson
50.37
1
8
3
Davis, Ian
09
Western
50.50
1
6
4
Herbert, Khalil
11
American Heritag
51.22
1
5
5
Petit-Jeune, Isaia
09
American Heritag
51.40
1
4
6
Nappier, Connie
11
Pembroke Pines C
52.18
1
3
7
Hill, Dequion
11
Boyd Anderson
52.20
1
2
8
Gruber, Jonathan
11
Western
52.24
1
1
Mens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Willis, Paul
12
Boyd Anderson
50.31
1
2
Davis, Ian
09
Western
50.88
3
3
Petit-Jeune, Isaia
09
American Heritag
51.12
2
4
Herbert, Khalil
11
American Heritag
51.29
1
5
Hill, Dequion
11
Boyd Anderson
51.49
3
6
Gruber, Jonathan
11
Western
51.54
2
7
Nappier, Connie
11
Pembroke Pines C
51.55
3
8
Laguerre, Lenny
12
Boyd Anderson
51.75
1
9
McNair, Kristinn
12
Pembroke Pines C
52.11
2
10
Campbell, Leroy
11
Miramar
52.86
1
11
Riggins, Jamal
10
Sebastian River
53.87
2
12
Hill, Sequion
11
Boyd Anderson
54.35
1
13
Serrano, Jorge
12
Western
55.01
3
--
Tracey, Jared
09
Western
DNS
3
--
Hammett, Calvin
12
Miami Killian
DNS
3
--
Valentine, Jake
11
Western
DNS
2
--
Smith, Louis
11
Sebastian River
DNS
1
--
Watson, Queshan
09
Sebastian River
DNS
2
--
Edwards, Brian
10
Miramar
DNS
2
--
Jackson, Zachary
10
Sebastian River
DNS
3
--
Pelltier, Mavric
11
Sebastian River
DNS
1
Mens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Farrell, Jeramy
12
Archbishop McCar
4:29.63
1
10
2
Serrano, Jorge
12
Western
4:34.54
1
8
3
Williams, D'Corian
12
Boyd Anderson
4:44.86
1
6
4
Ortiz, Justin
12
Pembroke Pines C
4:45.00
1
5
5
Patterson, Javon
12
Boyd Anderson
4:45.67
1
4
6
Toussaint, John
12
Boyd Anderson
4:51.96
1
3
7
Oliver, Steven
12
Boyd Anderson
4:52.26
1
2
8
Hill, Sequion
11
Boyd Anderson
4:54.14
1
1
9
Lavina, Darren
10
Miami Killian
4:54.17
1
10
Rodriguez, Diego
12
American Heritag
4:58.64
1
11
Gomez, Christian
12
Pembroke Pines C
5:05.87
1
12
Serpa, Kevin
11
Miami Killian
5:06.28
1
13
Colon, Evan
09
Sebastian River
5:14.37
1
14
Bermudez, Matthew
09
American Heritag
5:26.03
1
15
Smith, Chris
11
Pembroke Pines C
5:26.43
1
16
Micket, Marland
12
Sebastian River
5:28.93
1
17
Valdevieso, Lucas
11
Pembroke Pines C
6:00.18
1
18
Parker, Harrison
09
Sebastian River
6:13.83
1
--
Vallejo, Alberto
12
Sebastian River
DNF
1
--
Rimpel, Ronald
11
Miramar
DNF
1
--
Rimpel, Patrick
11
Miramar
DNF
1
--
Vogt, Ethan
11
American Heritag
DNF
1
--
Arango, Daniel
12
Pembroke Pines C
DNF
1
--
Vincent, Chad
10
Miramar
DNF
1
--
Arebalo, Juan
11
Miramar
DNS
1
Mens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ortiz, Justin
12
Pembroke Pines C
10:21.49
1
10
2
Shine, Will
10
Archbishop McCar
10:23.86
1
8
3
Thompson, Jehal
12
Pembroke Pines C
10:38.04
1
6
4
Colon, Evan
09
Sebastian River
11:16.86
1
5
5
Woodman, John
10
Miami Killian
11:39.83
1
4
6
Benjamin, Omar
10
Miramar
12:10.13
1
3
7
Benvenuti, Alexand
09
Miami Killian
12:21.02
1
2
--
Rimpel, Patrick
11
Miramar
DNS
1
--
Bass, Andrew
09
American Heritag
DNS
1
--
Gullo, Benardo
11
American Heritag
DNS
1
--
Arebalo, Juan
11
Miramar
DNS
1
--
Rimpel, Ronald
11
Miramar
DNS
1
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Durosier, Glenn
11
Boyd Anderson
14.97
nwi
1
10
2
Callahan, Darriel
12
Miramar
15.53
nwi
1
8
3
Santana, Victor
12
Archbishop McCar
15.62
nwi
1
6
4
Charles, Watson
12
Coconut Creek
16.62
nwi
1
5
5
Smith, Tard
10
Boyd Anderson
17.00
nwi
1
4
6
Russell, Joseph
10
Miami Killian
17.04
nwi
1
3
7
Oscar, Danuel
09
Sebastian River
17.49
nwi
1
2
Mens 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Durosier, Glenn
11
Boyd Anderson
14.68
nwi
1
2
Callahan, Darriel
12
Miramar
15.20
nwi
2
3
Santana, Victor
12
Archbishop McCar
15.80
nwi
2
4
Oscar, Danuel
09
Sebastian River
16.00
nwi
2
5
Charles, Watson
12
Coconut Creek
16.40
nwi
1
6
Smith, Tard
10
Boyd Anderson
16.77
nwi
1
--
Metellus, Allen
09
Miramar
DNS
nwi
2
--
Parks, Dante
09
Sebastian River
DNS
nwi
1
--
Maxime, Jerry
10
Coconut Creek
DNS
nwi
2
--
Jean Baptiste, Mar
10
Coconut Creek
DNS
nwi
2
--
Carter, Mark
09
Miramar
DNS
nwi
1
--
Russell, Joseph
10
Miami Killian
DNS
nwi
1
Mens 300m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Santana, Victor
12
Archbishop McCar
40.60
1
10
2
Durosier, Glenn
11
Boyd Anderson
42.10
1
8
3
Callahan, Darriel
12
Miramar
42.27
1
6
4
Russell, Joseph
10
Miami Killian
43.07
1
5
5
Smith, Tard
10
Boyd Anderson
44.30
1
4
6
Oscar, Danuel
09
Sebastian River
46.05
1
3
7
Charles, Watson
12
Coconut Creek
48.13
1
2
--
Coward, Kendarius
09
Boyd Anderson
DNF
1
Mens 300m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Callahan, Darriel
12
Miramar
40.44
1
2
Santana, Victor
12
Archbishop McCar
41.71
1
3
Durosier, Glenn
11
Boyd Anderson
43.49
2
4
Oscar, Danuel
09
Sebastian River
44.37
1
5
Coward, Kendarius
09
Boyd Anderson
44.44
2
6
Russell, Joseph
10
Miami Killian
44.50
2
7
Smith, Tard
10
Boyd Anderson
44.91
2
8
Charles, Watson
12
Coconut Creek
45.71
1
9
Rodriguez, Luis
09
Western
48.22
2
--
Metellus, Allen
09
Miramar
DNS
1
--
Parks, Dante
09
Sebastian River
DNS
1
--
Maxime, Jerry
10
Coconut Creek
DNS
2
--
Jean Baptiste, Mar
10
Coconut Creek
DNS
2
--
Carter, Mark
09
Miramar
DNS
1
Mens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Boyd Anderson
43.63
1
10
2
Relay Team
Sebastian River
44.79
1
8
--
Relay Team
Coconut Creek
DNS
1
--
Relay Team
Archbishop McCar
DNS
1
--
Relay Team
American Heritag
DNS
1
Mens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Sebastian River
1:36.37
1
10
--
Relay Team
Boyd Anderson
DNF
1
--
Relay Team
Coconut Creek
DNS
1
Mens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
American Heritag
3:23.16
1
10
2
Relay Team
American Heritag
3:33.33
1
8
3
Relay Team
Western
3:36.84
1
6
4
Relay Team
Coconut Creek
3:54.41
1
5
--
Relay Team
Boyd Anderson
DNS
1
Mens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Boyd Anderson
8:09.66
1
10
2
Relay Team
American Heritag
8:10.15
1
8
3
Relay Team
Pembroke Pines C
8:57.87
1
6
4
Relay Team
Miramar
9:27.84
1
5
5
Relay Team
Coconut Creek
9:34.64
1
4
6
Relay Team
Miramar
9:48.39
1
3
7
Relay Team
Sebastian River
9:50.80
1
2
Mens Sprint Medley 2,2,4,8
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
American Heritag
3:46.45
1
10
2
Relay Team
Coconut Creek
4:17.89
1
8
--
Relay Team
Sebastian River
DNS
1
--
Relay Team
Boyd Anderson
DNS
1
Mens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Coconut Creek
11:56.21
1
10
2
Relay Team
Pembroke Pines C
11:56.22
1
8
3
Relay Team
Miami Killian
12:57.81
1
6
Mens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bost, Joseph
12
Archbishop McCar
47-09.50
(47.00m)
1
10
2
Norman, Marcus
12
Sebastian River
45-00.50
(45.00m)
1
8
3
Petit-Homme, Fedne
12
American Heritag
43-03.50
(43.00m)
1
6
4
Vildor, Bershen
12
Boyd Anderson
41-07.00
(41.00m)
1
5
5
Parks, Kavon
11
Sebastian River
41-04.00
(41.00m)
1
4
6
Sutherland, Andre
11
Boyd Anderson
32-05.00
(32.00m)
1
3
7
Morris, Timothy
09
Sebastian River
30-01.50
(30.00m)
1
2
8
Salmon, Collin
10
Miramar
28-11.00
(28.00m)
1
1
9
Alyn, John
09
American Heritag
27-08.00
(27.00m)
1
--
Nwankwo, Obinna
11
Miramar
DNS
(--)
1
--
Rodriguez, Angel
12
Western
DNS
(--)
1
--
Washum, Amir
12
Boyd Anderson
DNS
(--)
1
--
Woodly, Sully
11
Coconut Creek
DNS
(--)
1
--
McBride, Sharod
10
Boyd Anderson
DNS
(--)
1
--
Boyd, Stewart
12
Miramar
DNS
(--)
1
--
Seay, Jonathan
11
Miramar
DNS
(--)
1
--
Friday, Isaiah
10
Coconut Creek
DNS
(--)
1
Mens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Petit-Homme, Fedne
12
American Heritag
155-04
(155.24m)
1
10
2
Bost, Joseph
12
Archbishop McCar
142-09
(142.24m)
1
8
3
Mijares, Marcus
10
Archbishop McCar
142-09
(142.24m)
1
6
4
Parks, Kavon
11
Sebastian River
137-07
(137.24m)
1
5
5
Norman, Marcus
12
Sebastian River
134-05
(134.24m)
1
4
6
Vildor, Bershen
12
Boyd Anderson
114-11
(114.24m)
1
3
7
Seay, Jonathan
11
Miramar
113-05
(113.24m)
1
2
8
Morris, Timothy
09
Sebastian River
100-09
(100.24m)
1
1
9
Salmon, Collin
10
Miramar
97-00
(97.24m)
1
10
Alyn, John
09
American Heritag
92-02
(92.24m)
1
11
Sutherland, Andre
11
Boyd Anderson
80-05
(80.24m)
1
--
Rodriguez, Angel
12
Western
DNS
(--)
1
--
Nwankwo, Obinna
11
Miramar
DNS
(--)
1
--
Washum, Amir
12
Boyd Anderson
DNS
(--)
1
--
Harrison, Jhakari
11
Coconut Creek
DNS
(--)
1
--
McBride, Sharod
10
Boyd Anderson
DNS
(--)
1
--
Friday, Isaiah
10
Coconut Creek
DNS
(--)
1
--
Boyd, Stewart
12
Miramar
DNS
(--)
1
--
Woodly, Sully
11
Coconut Creek
DNS
(--)
1
Mens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lee, Phillip
11
Boyd Anderson
6-06.00
(6.00m)
1
10
2
Durante, Jovon
12
Miramar
6-04.00
(6.00m)
1
8
3
Phipps, Shevon
12
Boyd Anderson
6-04.00
(6.00m)
1
6
4
Smith, Tard
10
Boyd Anderson
5-10.00
(5.00m)
1
5
--
Thornton, Avery
09
Boyd Anderson
NH
(--)
1
--
Edwards, Brian
10
Miramar
DNS
(--)
1
--
Horace, Rio
11
Coconut Creek
DNS
(--)
1
--
Patterson, Justin
12
Coconut Creek
DNS
(--)
1
Mens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lee, Phillip
11
Boyd Anderson
22-02.00
(22.00m)
nwi
1
10
2
Thornton, Avery
09
Boyd Anderson
20-06.50
(20.00m)
nwi
1
8
3
Ricky, Lewis
11
Coconut Creek
20-04.50
(20.00m)
nwi
1
6
4
Laguerre, Lenny
12
Boyd Anderson
19-05.00
(19.00m)
nwi
1
5
5
Solemon, Matthew
American Heritag
19-04.00
(19.00m)
nwi
1
4
6
Clarke, Jaret
11
Pembroke Pines C
18-08.25
(18.00m)
nwi
1
3
7
Cummings, Jeremy
11
Sebastian River
18-06.00
(18.00m)
nwi
1
2
8
Sanchez, Marco
12
Western
17-08.25
(17.00m)
nwi
1
1
--
Callahan, Darriel
12
Miramar
FOUL
(--)
nwi
1
--
Watson, Terry
11
Miramar
FOUL
(--)
nwi
1
--
Durante, Jovon
12
Miramar
FOUL
(--)
nwi
1
--
Coward, Kendarius
09
Boyd Anderson
FOUL
(--)
nwi
1
--
Simmons, Durrell
09
Sebastian River
DNS
(--)
nwi
1
--
Victor, Binjimen
11
Coconut Creek
DNS
(--)
nwi
1
--
Miller, Herbert
12
Miramar
DNS
(--)
nwi
1
--
Parks III, Anthony
10
Sebastian River
DNS
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Ricky, Lewis
11
Coconut Creek
43-10.50
(43.00m)
nwi
1
10
2
Phipps, Shevon
12
Boyd Anderson
42-08.25
(42.00m)
nwi
1
8
3
Laguerre, Lenny
12
Boyd Anderson
42-01.50
(42.00m)
nwi
1
6
4
Cummings, Jeremy
11
Sebastian River
40-09.50
(40.00m)
nwi
1
5
5
Smith, Tard
10
Boyd Anderson
38-08.00
(38.00m)
nwi
1
4
6
Sanchez, Marco
12
Western
38-05.50
(38.00m)
nwi
1
3
--
Solemon, Matthew
American Heritag
FOUL
(--)
nwi
1
--
Simmons, Durrell
09
Sebastian River
DNS
(--)
nwi
1
--
Horace, Rio
11
Coconut Creek
DNS
(--)
nwi
1
--
Victor, Binjimen
11
Coconut Creek
DNS
(--)
nwi
1
--
Miller, Herbert
12
Miramar
DNS
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Morgan, Rushane
12
Miramar
9-06.00
(9.00m)
1
10
--
Carter, Tray
12
Miramar
DNS
(--)
1
--
Guidry, Conner
12
American Heritag
DNS
(--)
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Cadet, Myrka
6
American Heritag
12.76
nwi
1
10
2
Mair, Tranise
11
Miami Killian
12.94
nwi
1
8
3
Nugent, Camille
11
Pembroke Pines C
13.05
nwi
1
6
4
Dunn, Danielle
12
Miramar
13.41
nwi
1
5
5
Levels, Pressous
12
Boyd Anderson
13.62
nwi
1
4
6
Baker, Asja
11
Miami Northweste
13.65
nwi
1
3
7
Gellman, Emma
09
American Heritag
13.75
nwi
1
2
--
Jones, Robyn
11
Miami Northweste
DNS
nwi
1
Womens 100m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Cadet, Myrka
6
American Heritag
12.75
nwi
1
2
Jones, Robyn
11
Miami Northweste
12.83
nwi
2
3
Baker, Asja
11
Miami Northweste
12.97
nwi
2
4
Mair, Tranise
11
Miami Killian
13.04
nwi
3
5
Nugent, Camille
11
Pembroke Pines C
13.05
nwi
2
6
Gellman, Emma
09
American Heritag
13.62
nwi
1
7
Dunn, Danielle
12
Miramar
13.64
nwi
3
8
Levels, Pressous
12
Boyd Anderson
13.70
nwi
2
9
Williams, Tiandra
12
Boyd Anderson
13.79
nwi
1
10
Bennett, Caterra
11
Boyd Anderson
13.85
nwi
3
11
Jackson, Julia
10
Sebastian River
13.90
nwi
1
12
Carter, Brandy
09
Boyd Anderson
13.93
nwi
1
13
Simmons, Kalai
09
Miami Killian
13.97
nwi
2
14
Lafaille, Gertrude
11
Miramar
13.99
nwi
1
15
Stringer, Amelia
11
South Dade
14.13
nwi
2
16
McFarlane, Tashae
10
Sebastian River
14.38
nwi
3
17
Burns, Curteria
11
South Dade
14.47
nwi
3
18
Jenkins, Leah
10
Sebastian River
14.50
nwi
2
--
Thompson, Zatoria
7
American Heritag
DNS
nwi
1
--
Melvin, Shakira
11
South Dade
DNS
nwi
1
--
Byrd, Desneia
11
Boyd Anderson
DNS
nwi
3
--
Mitchell, Timetria
11
Miami Northweste
DNS
nwi
3
--
Bendross, Kimberly
11
Miami Jackson
DNS
nwi
2
--
Faison, Lanique
12
Miramar
DNS
nwi
3
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Staton, Chyna-Joi
11
Boyd Anderson
25.29
nwi
1
10
2
Harrell, Alexis
12
Miami Northweste
25.31
nwi
1
8
3
Spann, Denise
12
Boyd Anderson
25.62
nwi
1
6
4
Cadet, Myrka
6
American Heritag
25.75
nwi
1
5
5
Mair, Tranise
11
Miami Killian
25.94
nwi
1
4
6
Collins, Kori
09
American Heritag
25.99
nwi
1
3
7
Bess, Danielle
7
American Heritag
26.10
nwi
1
2
8
Nugent, Camille
11
Pembroke Pines C
26.79
nwi
1
1
Womens 200m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Staton, Chyna-Joi
11
Boyd Anderson
25.75
nwi
2
2
Cadet, Myrka
6
American Heritag
25.96
nwi
2
3
Mair, Tranise
11
Miami Killian
26.01
nwi
4
4
Harrell, Alexis
12
Miami Northweste
26.24
nwi
1
5
Collins, Kori
09
American Heritag
26.40
nwi
1
6
Spann, Denise
12
Boyd Anderson
26.43
nwi
4
7
Bess, Danielle
7
American Heritag
26.53
nwi
1
8
Nugent, Camille
11
Pembroke Pines C
26.66
nwi
3
9
Sangster, Anitria
09
Boyd Anderson
26.86
nwi
3
10
McFarlane, Tashae
10
Sebastian River
28.11
nwi
3
11
Woods, S'Kaydrah
11
Boyd Anderson
28.13
nwi
1
12
Garcia, Annette
12
Archbishop McCar
28.17
nwi
3
13
Jackson, Julia
10
Sebastian River
28.37
nwi
2
14
Johnson, Taniya
09
South Dade
28.96
nwi
1
15
Burns, Curteria
11
South Dade
29.05
nwi
2
16
Lindo, Chaniece
11
Miramar
29.08
nwi
4
17
Potts, Samaiya
09
Boyd Anderson
29.46
nwi
4
18
Stringer, Amelia
11
South Dade
29.66
nwi
2
19
Simmons, Kalai
09
Miami Killian
29.69
nwi
1
20
Li, Julissa
09
Western
30.21
nwi
3
21
Humphries, Christi
12
Western
30.40
nwi
3
22
Jenkins, Leah
10
Sebastian River
30.87
nwi
1
--
Lafaille, Gertrude
11
Miramar
DNS
nwi
4
--
Faison, Lanique
12
Miramar
DNS
nwi
4
--
Jones, Robyn
11
Miami Northweste
DNS
nwi
2
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Toussaint, Ulani
09
Miami Northweste
57.64
1
10
2
Gilbert, Lenneshia
12
Miami Northweste
58.24
1
8
3
Walker, Machell
11
Miami Northweste
59.84
1
6
4
Garcia, Annette
12
Archbishop McCar
1:01.37
1
5
--
Woods, S'Kaydrah
11
Boyd Anderson
DNF
1
--
Jackson, Julia
10
Sebastian River
DNS
1
--
Elysee, Brandy
10
South Dade
DNS
1
--
Connell, Christi
09
Archbishop McCar
DNS
1
Womens 400m
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Toussaint, Ulani
09
Miami Northweste
58.36
2
2
Gilbert, Lenneshia
12
Miami Northweste
59.12
1
3
Garcia, Annette
12
Archbishop McCar
1:00.66
1
4
Woods, S'Kaydrah
11
Boyd Anderson
1:00.93
3
5
Walker, Machell
11
Miami Northweste
1:01.02
3
6
Jackson, Julia
10
Sebastian River
1:01.41
3
7
Elysee, Brandy
10
South Dade
1:01.95
1
8
Connell, Christi
09
Archbishop McCar
1:03.28
3
9
Williams, Tiandra
12
Boyd Anderson
1:03.79
3
10
Lindo, Chaniece
11
Miramar
1:04.09
1
11
Smith, Taylor
10
American Heritag
1:04.11
1
12
Woods, Sydnee
10
Pembroke Pines C
1:04.59
2
13
Heintskill, Gina
8
American Heritag
1:05.50
2
14
Lawson, Garcelle
10
American Heritag
1:05.62
3
15
George, Soliel
09
South Dade
1:07.66
2
16
Li, Julissa
09
Western
1:08.43
1
17
Byrd, Desneia
11
Boyd Anderson
1:09.83
2
18
Lampkin, Keshawn
09
Sebastian River
1:11.83
1
19
Humphries, Christi
12
Western
1:12.79
2
--
White, Jamilla
12
Boyd Anderson
DNS
1
--
Jones, Nicole
11
Miami Killian
DNS
3
--
Welch, Emily
09
Archbishop McCar
DNS
2
--
Alexandre, Rebekah
10
Miramar
DNS
2
--
Jenkins, Chloe
11
Miramar
DNS
3
Womens 1600m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Golliher, Ciara
10
Sebastian River
5:26.20
1
10
2
Humphries, Christi
12
Western
5:36.84
1
8
3
Ojeda, Jacqueline
12
Miami Killian
5:37.72
1
6
4
Stringer, Tenka
11
Miami Killian
5:41.36
1
5
5
Goldberg, Sammie
8
American Heritag
5:59.04
1
4
6
Dorval, Veroneeka
09
American Heritag
6:08.76
1
3
7
Rogers, Gianna
10
Sebastian River
6:10.59
1
2
8
Hazera, Kali
11
Pembroke Pines C
6:11.65
1
1
9
Dorcely, Hasina
11
Pembroke Pines C
6:18.80
1
10
Alvarez, DiCaria
12
South Dade
6:44.97
1
11
Phillips, Julie
10
Sebastian River
6:48.99
1
12
Valderrama, Natali
10
Pembroke Pines C
6:54.37
1
13
Shin, Elizabeth
10
American Heritag
7:06.16
1
14
Chang, Kaitlyn
11
Pembroke Pines C
7:09.20
1
15
Farlow, Shaunese
11
Boyd Anderson
7:12.46
1
16
Aguirre, Anadaisy
10
South Dade
8:20.24
1
--
Astacio, Vanessa
11
Pembroke Pines C
DNS
1
--
Wooten, Nikyia
09
Boyd Anderson
DNS
1
--
Chubbs, Deja
11
Miramar
DNS
1
Womens 3200m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Golliher, Ciara
10
Sebastian River
11:59.09
1
10
2
Rogers, Gianna
10
Sebastian River
13:57.82
1
8
--
Gustin, Giovanna
12
Miami Killian
DNS
1
--
Jackson, Zaria
10
Miami Killian
DNS
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Alexander, Taraniq
10
Miami Northweste
14.95
nwi
1
10
2
Payne, Brianna
12
Miami Killian
15.14
nwi
1
8
3
LOVETTE, SHAMARIA
12
Miami Northweste
15.16
nwi
1
6
4
Val, Ariyanna
10
Miami Northweste
15.18
nwi
1
5
5
Harrison, Carshayl
09
Boyd Anderson
16.54
nwi
1
4
6
Holt, Courtney
12
Miramar
16.55
nwi
1
3
--
Laveus, Tamicha
11
Sebastian River
DNF
nwi
1
Womens 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Val, Ariyanna
10
Miami Northweste
15.14
nwi
2
2
LOVETTE, SHAMARIA
12
Miami Northweste
15.22
nwi
1
3
Payne, Brianna
12
Miami Killian
15.23
nwi
1
4
Alexander, Taraniq
10
Miami Northweste
15.24
nwi
2
5
Holt, Courtney
12
Miramar
16.63
nwi
2
6
Harrison, Carshayl
09
Boyd Anderson
18.71
nwi
1
7
Laveus, Tamicha
11
Sebastian River
21.61
nwi
2
--
Eliacin, Kadasha
12
Sebastian River
DNF
nwi
1
--
Corbett, Tiara
11
Miami Killian
DNF
nwi
1
--
Cannady, Tyra
10
Archbishop McCar
DNS
nwi
2
--
Jackson, La'Kyia
10
Sebastian River
DNS
nwi
2
Womens 300m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Young, DeAndreah
10
Miami Northweste
45.18
1
10
2
Corbett, Tiara
11
Miami Killian
46.42
1
8
3
Payne, Brianna
12
Miami Killian
46.96
1
6
4
Holt, Courtney
12
Miramar
47.92
1
5
5
Grimes, Serenity
10
South Dade
48.42
1
4
6
Alvarez, Asha
12
South Dade
48.69
1
3
7
Val, Ariyanna
10
Miami Northweste
51.50
1
2
--
Bryan, Shalita
09
Boyd Anderson
DNF
1
Womens 300m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
H#
Pts
1
Young, DeAndreah
10
Miami Northweste
46.55
2
2
Val, Ariyanna
10
Miami Northweste
46.61
2
3
Payne, Brianna
12
Miami Killian
47.51
1
4
Grimes, Serenity
10
South Dade
48.07
2
5
Holt, Courtney
12
Miramar
49.20
2
6
Corbett, Tiara
11
Miami Killian
49.21
1
7
Alvarez, Asha
12
South Dade
50.67
1
8
Bryan, Shalita
09
Boyd Anderson
51.36
1
9
Haack, Zofia
12
American Heritag
54.38
1
10
Byrd, Destiny
11
Boyd Anderson
55.07
2
11
Thomas, Jada
10
Miramar
55.86
1
12
McBride, Danelle
11
Sebastian River
1:00.53
2
13
George, Soliel
09
South Dade
1:02.49
1
--
Cannady, Tyra
10
Archbishop McCar
DNS
2
--
Eliacin, Kadasha
12
Sebastian River
DNS
2
Womens 4x100m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Miami Northweste
46.85
1
10
2
Relay Team
American Heritag
49.14
1
8
3
Relay Team
Boyd Anderson
50.07
1
6
4
Relay Team
South Dade
50.99
1
5
5
Relay Team
Boyd Anderson
52.71
1
4
6
Relay Team
Sebastian River
55.87
1
3
--
Relay Team
Miami Killian
DNS
1
Womens 4x200m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Miami Northweste
1:45.23
1
10
2
Relay Team
Boyd Anderson
1:53.53
1
8
3
Relay Team
South Dade
1:54.47
1
6
--
Relay Team
Boyd Anderson
DQ
1
--
Relay Team
Miami Killian
DNS
1
Womens 4x400m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Miami Northweste
3:50.49
1
10
2
Relay Team
Boyd Anderson
4:03.32
1
8
3
Relay Team
American Heritag
4:09.22
1
6
4
Relay Team
South Dade
4:14.68
1
5
5
Relay Team
Boyd Anderson
4:18.94
1
4
--
Relay Team
Sebastian River
DNS
1
Womens 4x800m Relay
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Miami Northweste
9:58.83
1
10
2
Relay Team
South Dade
10:29.00
1
8
3
Relay Team
American Heritag
10:48.57
1
6
4
Relay Team
Boyd Anderson
11:13.61
1
5
--
Relay Team
Pembroke Pines C
DNS
1
Womens Sprint Medley 2,2,4,8
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Miami Northweste
4:12.01
1
10
2
Relay Team
South Dade
4:37.33
1
8
3
Relay Team
American Heritag
4:38.94
1
6
Womens Distance Medley
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pembroke Pines C
15:20.94
1
10
2
Relay Team
South Dade
15:57.97
1
8
Womens Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dawson, Chanel
09
Miami Northweste
35-07.50
(35.00m)
1
10
2
Smith, Tayler
12
Sebastian River
34-01.50
(34.00m)
1
8
3
Malone, Madison
10
Archbishop McCar
33-09.00
(33.00m)
1
6
4
Cornelius, Shamayi
09
Miami Northweste
33-04.50
(33.00m)
1
5
5
Sears, Tanaja
12
Sebastian River
32-04.50
(32.00m)
1
4
6
Phillips, Jennifer
12
Sebastian River
32-04.50
(32.00m)
1
3
7
Koski, Amanda
11
Archbishop McCar
30-10.50
(30.00m)
1
2
8
Hallman, Diarra
11
Miami Northweste
29-06.50
(29.00m)
1
1
10
Thompson, Lorette
12
Miramar
28-02.00
(28.00m)
1
9
Frederick, Antonya
10
South Dade
28-11.00
(28.00m)
1
11
Hill, Jayla
09
Miramar
27-09.00
(27.00m)
1
12
Williams, Sia
10
Boyd Anderson
27-00.00
(27.00m)
1
13
Alicea, Taylor
09
Miramar
27-00.00
(27.00m)
1
14
Norton, Shointavia
11
South Dade
26-08.00
(26.00m)
1
15
Beguiristain, Aman
11
Archbishop McCar
24-03.00
(24.00m)
1
--
Julmice, Jody
12
American Heritag
DNS
(--)
1
--
Bryant, Shakera
12
South Dade
DNS
(--)
1
--
Sauray, Keanna
09
Boyd Anderson
DNS
(--)
1
--
Whitter, Caneil
11
Miramar
DNS
(--)
1
--
Rolle, Syi'ann
09
South Dade
DNS
(--)
1
Womens Discus
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dawson, Chanel
09
Miami Northweste
118-02
(118.24m)
1
10
2
Malone, Madison
10
Archbishop McCar
100-06
(100.24m)
1
8
3
Carbonell, Yoharis
10
Sebastian River
92-06
(92.24m)
1
6
4
Koski, Amanda
11
Archbishop McCar
91-08
(91.24m)
1
5
5
Cornelius, Shamayi
09
Miami Northweste
89-06
(89.24m)
1
4
6
Williams, Sia
10
Boyd Anderson
88-06
(88.24m)
1
3
7
Phillips, Jennifer
12
Sebastian River
87-01
(87.24m)
1
2
8
Thompson, Lorette
12
Miramar
78-09
(78.24m)
1
1
9
Hallman, Diarra
11
Miami Northweste
77-11
(77.24m)
1
10
Page, Ansley-Rae
09
Archbishop McCar
72-08
(72.24m)
1
11
Gerhold, Cameron
10
Archbishop McCar
72-01
(72.24m)
1
12
Alicea, Taylor
09
Miramar
68-00
(68.24m)
1
13
Norton, Shointavia
11
South Dade
64-01
(64.24m)
1
14
Frederick, Antonya
10
South Dade
61-11
(61.24m)
1
15
Rolle, Syi'ann
09
South Dade
60-06
(60.24m)
1
--
Sauray, Keanna
09
Boyd Anderson
DNS
(--)
1
--
Whitter, Caneil
11
Miramar
DNS
(--)
1
--
Julmice, Jody
12
American Heritag
DNS
(--)
1
Womens High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Eskridge, Briana
11
Miami Northweste
5-04.00
(5.00m)
1
10
2
Jenkins, Chloe
11
Miramar
5-02.00
(5.00m)
1
8
3
Harrison, Carshayl
09
Boyd Anderson
4-10.00
(4.00m)
1
6
4
Golliher, Ciara
10
Sebastian River
4-08.00
(4.00m)
1
5
5
Grimes, Serenity
10
South Dade
4-08.00
(4.00m)
1
4
6
Li, Julissa
09
Western
4-08.00
(4.00m)
1
3
7
Nelson, Aaliyah
10
Boyd Anderson
4-06.00
(4.00m)
1
2
--
Carbonell, Yoharis
10
Sebastian River
NH
(--)
1
--
Jackson, La'Kyia
10
Sebastian River
NH
(--)
1
--
Cannady, Tyra
10
Archbishop McCar
DNS
(--)
1
--
Thompson, Zatoria
7
American Heritag
DNS
(--)
1
Womens Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Val, Ariyanna
10
Miami Northweste
16-03.00
(16.00m)
nwi
1
10
2
LOVETTE, SHAMARIA
12
Miami Northweste
15-06.50
(15.00m)
nwi
1
8
3
Corbett, Tiara
11
Miami Killian
15-05.50
(15.00m)
nwi
1
6
4
Dunn, Danielle
12
Miramar
15-02.00
(15.00m)
nwi
1
5
5
Henderson, Nahirra
09
Miami Northweste
15-02.00
(15.00m)
nwi
1
4
6
Metayer, Dalina
11
Boyd Anderson
14-05.00
(14.00m)
nwi
1
3
7
Gellman, Emma
09
American Heritag
14-01.25
(14.00m)
nwi
1
2
8
Hill, Jayla
09
Miramar
13-11.00
(13.00m)
nwi
1
1
9
Knight, Jaddah
12
South Dade
13-02.75
(13.00m)
nwi
1
10
Burns, Curteria
11
South Dade
12-04.50
(12.00m)
nwi
1
11
McBride, Danelle
11
Sebastian River
10-04.00
(10.00m)
nwi
1
--
Eliacin, Kadasha
12
Sebastian River
FOUL
(--)
nwi
1
--
Fleurentin, Ruth
12
Boyd Anderson
DNS
(--)
nwi
1
--
Bellany, Jalea
09
Sebastian River
DNS
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Alexander, Taraniq
10
Miami Northweste
36-11.00
(36.00m)
nwi
1
10
2
Eskridge, Briana
11
Miami Northweste
36-06.00
(36.00m)
nwi
1
8
3
Jenkins, Chloe
11
Miramar
33-07.00
(33.00m)
nwi
1
6
4
Alvarez, Asha
12
South Dade
33-02.00
(33.00m)
nwi
1
5
5
Johnson, Takiyah
09
Boyd Anderson
33-00.00
(33.00m)
nwi
1
4
6
Nelson, Aaliyah
10
Boyd Anderson
32-07.00
(32.00m)
nwi
1
3
7
Thomas, Jada
10
Miramar
32-04.50
(32.00m)
nwi
1
2
8
Val, Ariyanna
10
Miami Northweste
32-00.50
(32.00m)
nwi
1
1
9
Holt, Courtney
12
Miramar
31-05.00
(31.00m)
nwi
1
--
McBride, Danelle
11
Sebastian River
FOUL
(--)
nwi
1
--
Payne, Brianna
12
Miami Killian
FOUL
(--)
nwi
1
--
Haack, Zofia
12
American Heritag
FOUL
(--)
nwi
1
--
Eliacin, Kadasha
12
Sebastian River
DNS
(--)
nwi
1
--
Chubbs, Deja
11
Miramar
DNS
(--)
nwi
1
--
Bellany, Jalea
09
Sebastian River
DNS
(--)
nwi
1
Womens Pole Vault
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Alvarez, DiCaria
12
South Dade
7-06.00
(7.00m)
1
10
--
Martinozertuch, El
11
South Dade
NH
(--)
1
--
Lampert, Sidney
10
American Heritag
DNS
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#city
#miramar-relays
0 shares:
Miramar Relays
,
American Heritage Track & Field and Cross Country - Plantation, Florida
,
Archbishop Edward Mccarthy High School Track & Field and Cross Country - Fort Lauderdale, Florida
,
Boyd H. Anderson High School Track & Field and Cross Country - Lauderdale Lakes, Florida
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Miramar High School Track & Field and Cross Country - Miramar, Florida
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2017
2
2015
75
31
2014
5
4
2013
4
7
2012
8
10
2011
7
4
2010
8
9
2009
1
Show 5 more
Hashtags
#city
#miramar-relays
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!